TEKSTİL SEKTÖRÜ, FASHIONİST İLE TÜM DÜNYAYA “AYAKTAYIZ” MESAJI VERDİ…


17-19 Ocak tarihleri arasında Patika Fuarcılık tarafından OTİAD (Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği) işbirliği ile İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Fashionist fuarı, yerli ve yabancı üretici firmalarla alıcıları buluşturdu. Binlerce yeni model ürünün sergilendiği fuar, özellikle Ortadoğu ülkelerinden gelen alıcıların büyük ilgisini gördü.

Bu yıl 4. kez düzenlenen Fashionist’e 90 marka ve firma katıldı. Ezra+Tuba, Begüm Salihoğlu, Elif Tüfekçioğlu, Nalan Helvacı, Tuğba Atasoy, Pınar Yılmaz, Çiğdem Karavit, Maison Mona, Çiğdem Akın, Fashion4you gibi  Türk tasarımcıların Designer’s Lounge alanında yer aldığı Fashionist, 3 günde 15 binin üzerinde ziyaretçi ağırladı.

Fuarın ilk gün yapılan açılış törenine Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Erdoğmuş, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Üyesi Servet Samsama, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkan yardımcısı İrfan Özhamaratlı ve İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkan Yardımcısı Volkan Atik de katıldı.

Dünyanın pek çok ülkesine abiye, gelinlik ve damatlık ihracatı yapan firmalar, yeni sezon koleksiyonlarını ilk kez Fashionist’te sergiledi. Yapılan saha çalışmaları sonucunda Ortadoğu, Kuzey Afrika, Rusya, Türki Cumhuriyetler ve Avrupa’dan gelen alım heyetleri, toptan ve butik mağazalarla yeni işbirliklerine imza attı.

Fashionist zoru başardı, sektöre katkısı büyük…
Tekstil ve hazır giyim sektörünün önemli fuarları arasında yer alan Fashionist’in ihracata katkısının 250 milyon doların üzerinde olması bekleniyor. Rusya ile yaşanan krizin ardından yeniden kurulan ilişkilerin tekstil sektörüne olumlu katkıları da düşünülerek, bu bölgeye yapılacak ihracatın, önceki yıl yaşanan zararı kapatması hedefleniyor.

Fuarın organizatörlüğünü üstlenen Patika Fuarcılık Genel Müdürü Didem Cılga, ülkenin içinde bulunduğu koşullar da göz önüne alınarak bu yıl Fashionist’in beklenenin üzerinde bir ziyaretçi sayısına ulaştığı ve verimli işbirlikleri sağlandığına dikkat çekerek “Her şeye rağmen yılmadan çalışmaya devam ettik ve katılımcılarımıza yeni pazarlarda, yeni satış kanalları oluşturmak için çabaladık. Fuarda, üretici firmalarımız yeni koleksiyonlarını Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen alıcılarla buluşturdu. Tekstil sektörü adına umut veren bir fuar oldu. Beklenenin çok üzerinde alıcı ile sektöre yeni işbirlikleri sağlandı. Ekonomi Bakanlığı ve İTKİB’in de verdiği destekle, bu süreçte hem firmalarımız hem de bizler inançla çalıştık” diye konuştu.

OTİAD Başkanı İlker Karataş da “Tüm olumsuzluklara rağmen başarılı bir fuar geçti. Ortadoğu ve Avrupa’dan 1000’in üzerinde  profesyonel alım heyeti üreticilerimiz ile buluştu. Bu Türkiye’ye olan güven ve ihtiyacın göstergesidir. 2017 in ilk etkinliğini gerçekleştirdik. Bizler hayatın en kısa sürede normalleşeceğini ve huzur güven ortamında ekonominin gündemin önceliğinde olmasını umut ediyoruz. Yılmadan mücadeleye devam” ifadesini kullandı.