FASHIONİST, 3 GÜNDE MİLYONLARCA DOLARLIK İHRACAT POTANSİYELİ OLUŞTURARAK TEKSTİL SEKTÖRÜNE UMUT OLDU…


14-16 Ocak tarihlerinde düzenlenen Fashionist için dünyanın farklı ülkelerinden gelen alıcılar, abiye-gelinlik ve damatlık firmalarıyla önemli anlaşmalara imza attı…
Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün önemli fuarlarından biri haline gelen ve bu yıl 3. Kez düzenlenen Fashionist Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı, Patika Fuar A.Ş. ve OTİAD işbirliği ile Lütfi Kırdar ve İstanbul Kongre Merkezi salonlarında gerçekleştirildi.  Katılımcı firmaların, yeni sezondaki ilk koleksiyonlarını alıcılarla buluşturduğu fuara ilgi beklenenden büyük oldu.
Ortadoğu’da ve Türkiye’de yaşanan olumsuzluklara rağmen Fuar kapılarını 3. kez yerli ve yabancı binlerce alıcıya açtı. İstanbul’a dünyanın dört bir yanından gelen alım heyetleri, 120 katılımcı firma ve 15 tasarımcı ile buluştu. 
Fashionist, yeni sezonun ilk koleksiyonlarının, ilk kez sergilendiği, sektör profesyonellerinin 2016 yılındaki ilk buluşma adresi olarak fuar takviminde yerini aldı. İç pazarı da hedefleyen tarihiyle yerli ve yabancı alıcılardan ilgi gören Fashionist, üreticiyi yeni Pazar arayışlarında memnun edecek bir katılım sağladı. Yoğun gündemin etkisine rağmen özellikle Ortadoğu’dan önemli oranda ziyaretçi alan  fuarı bu yıl, 21 bin 170 kişi ziyaret etti. Yüzde 65’ini yabancı alıcı ve ziyaretçilerin oluşturduğu organizasyondan, katılımcı firmalar da yeni işbirlikleri ve anlaşmalarla ayrıldı. 
İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) organizatörlüğünde, Ekonomi Bakanlığı ve İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği (İTHİB) desteğiyle dünyanın farklı ülkelerinden getirilen 700 kişilik alım heyeti, İstanbul’da yapılan fuarda 3 gün boyunca yerli ve yabancı üretici ile biraraya geldi. İTO’nun da destek verdiği Fashionist’e katılan üretici firmalar, binlerce yeni abiye, gelinlik ve damatlık modelini sergileme imkanı buldu.  Son dönemde büyük kriz yaşayan sektöre de umut olan fuarda ziyaretçilerin yoğun ilgisi katılımcı firmaların yüzünü güldürdü. 
 Milyonlarca dolarlık ihracat potansiyeli üreticiye ilaç gibi geldi…
3 yıldır Fashionist organizasyonunu yapan Patika Fuarcılık Genel Müdürü Didem Cılga, yerli ve yabancı ziyaretçilerin gösterdiği ilgiden büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek “Patika A.Ş. olarak bu zor koşullarda OTİAD’ın uyumlu işbirliği ile Fashionist fuarını firmalarımızın da yüzünü güldüren bir şekilde gerçekleştirebilmiş olmaktan gurur duyuyoruz. Etrafımızda yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen bize inanan katılımcı firmalarımızı dünyanın dört bir yanından gelen binlerce alıcı ile buluşturduk. Bu fuar, tekstil sektöründeki durgunluğa, üç gün gibi kısa bir sürede milyonlarca dolarlık ihracat potansiyeli ile ilaç gibi geldi. Düzenlediğimiz defilelerle de uzunca bir süre konuşulacak.  Fuara katkısı olan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz. Her yıl katılımcı, ziyaretçi ve organizasyon kalitesini yükselttiğimiz Fashionist, önümüzdeki yıl yine Lütfi Kırdar ve İstanbul Kongre Merkezi salonlarında Ocak ayında düzenlenecek” diye konuştu. 
İlker Karataş: “Fashionist, fırsatı kazanca dönüştürmeyi sağladı”
Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş, ekonomideki sıkıntılı süreçte ertelenen talepler nedeniyle üreticinin zor günler geçirdiğini hatırlatarak “Fashionist, bu anlamda uzun bir dönem ertelenen talepleri toplamak için katılımcılara iyi bir zemin sundu. Katılımcı firmalarımız da bize inanarak, her zamankinden daha kararlı bir biçimde bir adım öteye taşıdıkları albenili koleksiyonları ile fuara katıldı ve bu fırsatı kazanca dönüştürmeyi bildi” şeklinde konuştu.  
Bu yıl, Fashionist İHKİB, İTHİB ve Ekonomi Bakanlığı’nın desteği ile Türkiye’de yapılmış en büyük alım heyeti çalışmasının yapıldığını hatırlatan Karataş, fuarın başarısında bu işbirliğinin önemli katkısı olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: 
“Gerek yeni pazarlara yönelik yapılan çalışmalar, gerekse İHKİB ve İTHİB desteği ile hayata geçirilen alım heyeti programı katılımcı firmalarımıza yeni tanışmalar ve yeni iş olanakları sunmuştur. Fuarın ayrıntılı değerlendirmesi daha sonra yapılıp ortaya çıkan sonuç, kamuoyu ile paylaşılacaktır, fakat ilk izlenimler ve katılımcı firmalardan gelen bilgiler ışığında şunu söyleyebilirim ki Fashionist’16 hedefine büyük ölçüde ulaşmıştır. ‘17 Ocak sabahı moralli bir Pazar gününe uyanacağız’, demiştik. Nitekim genel itibariyle bu mutlu sona ulaştık.” 
Fashionist’e katılan firmalardan;
Alchera Satış ve Pazarlama Müdürü İnanç Ulu; “Düş zamanı anlamına gelen “ALCHERA” markamızla sektörde 41.yılını kutlayan bir firma olarak bu fuarda daha önce hiç çalışmadığımız 6 yeni ülkeden sipariş aldık. Aldığımız siparişlerin %29’u yeni müşteri ki bu bizim hedeflediğimiz rakamın üzerinde. Ayrıca geçtiğimiz fuar ile sipariş adetlerimizi kıyasladığımız zaman da %41 artış olduğunu görüyoruz.  Daralan piyasalarda kazanmış olduğumuz bu artış bize 2016 yılı için ümit vaat ediyor.” dedi.
Günbeyi Group; “Fahionist fuarı; öncelikle katılımcı yoğunluğunun istediğimiz düzeyde oluşu  bizi oldukça memnun etmiştir. Fuar öncesindeki planlarımıza fuar alanında sistemli ve programlı çalışmamız sebebiyle ziyaretçi memnuniyetini ön planda tutarak ulaşmış bulunuyoruz. Bu sebeple önümüzdeki yıl tekrar katılmayı hedefliyoruz.” dedi. 
Saboroma ise; “New York firması olarak ABD' de ve dünya genelinde katıldığımız prestijli fuarlardan sonra Fashionist İstanbul fuarında da markamızı Orta Doğu ve Avrupa bölgelerinde temsil edecek seçkin firmalarla tanışma şansımız oldu. Gerek katılan müşteri kalitesi gerekse fuar organizasyonun servisi çok mükemmeldi. Fashionist fuarı olarak çok kısa zamanda elde edilen bu basari için tüm Patika Fuar ekibine teşekkürlerimizi sunuyor, başarılarının devamını diliyoruz.” dedi.