BASIN BÜLTENİ


FASHIONİST, 3 GÜNDE MİLYONLARCA DOLARLIK İHRACAT POTANSİYELİ OLUŞTURARAK TEKSTİL SEKTÖRÜNE UMUT OLDU…

14-16 Ocak tarihlerinde düzenlenen Fashionist için dünyanın farklı ülkelerinden gelen alıcılar, abiye-gelinlik ve damatlık firmalarıyla önemli anlaşmalara imza attı…

Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün önemli fuarlarından biri haline gelen ve bu yıl 3. Kez düzenlenen Fashionist Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı, Patika Fuar A.Ş. ve OTİAD işbirliği ile Lütfi Kırdar ve İstanbul Kongre Merkezi salonlarında gerçekleştirildi.  Katılımcı firmaların, yeni sezondaki ilk koleksiyonlarını alıcılarla buluşturduğu fuara ilgi beklenenden büyük oldu.
Ortadoğu’da ve Türkiye’de yaşanan olumsuzluklara rağmen Fuar kapılarını 3. kez yerli ve yabancı binlerce alıcıya açtı. İstanbul’a dünyanın dört bir yanından gelen alım heyetleri, 120 katılımcı firma ve 15 tasarımcı ile buluştu.

Fashionist, yeni sezonun ilk koleksiyonlarının, ilk kez sergilendiği, sektör profesyonellerinin 2016 yılındaki ilk buluşma adresi olarak fuar takviminde yerini aldı. İç pazarı da hedefleyen tarihiyle yerli ve yabancı alıcılardan ilgi gören Fashionist, üreticiyi yeni Pazar arayışlarında memnun edecek bir katılım sağladı. Yoğun gündemin etkisine rağmen özellikle Ortadoğu’dan önemli oranda ziyaretçi alan      fuarı bu yıl, 21 bin 170 kişi ziyaret etti. Yüzde 65’ini yabancı alıcı ve ziyaretçilerin oluşturduğu organizasyondan, katılımcı firmalar da yeni işbirlikleri ve anlaşmalarla ayrıldı.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) organizatörlüğünde, Ekonomi Bakanlığı ve İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği (İTHİB) desteğiyle dünyanın farklı ülkelerinden getirilen 700 kişilik alım heyeti, İstanbul’da yapılan fuarda 3 gün boyunca yerli ve yabancı üretici ile biraraya geldi. İTO’nun da destek verdiği Fashionist’e katılan üretici firmalar, binlerce yeni abiye, gelinlik ve damatlık modelini sergileme imkanı buldu.  Son dönemde büyük kriz yaşayan sektöre de umut olan fuarda ziyaretçilerin yoğun ilgisi katılımcı firmaların yüzünü güldürdü.

 Milyonlarca dolarlık ihracat potansiyeli üreticiye ilaç gibi geldi…
3 yıldır Fashionist organizasyonunu yapan Patika Fuarcılık Genel Müdürü Didem Cılga, yerli ve yabancı ziyaretçilerin gösterdiği ilgiden büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek “Patika A.Ş. olarak bu zor koşullarda OTİAD’ın uyumlu işbirliği ile Fashionist fuarını firmalarımızın da yüzünü güldüren bir şekilde gerçekleştirebilmiş olmaktan gurur duyuyoruz. Etrafımızda yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen bize inanan katılımcı firmalarımızı dünyanın dört bir yanından gelen binlerce alıcı ile buluşturduk. Bu fuar, tekstil sektöründeki durgunluğa, üç gün gibi kısa bir sürede milyonlarca dolarlık ihracat potansiyeli ile ilaç gibi geldi. Düzenlediğimiz defilelerle de uzunca bir süre konuşulacak.  Fuara katkısı olan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz. Her yıl katılımcı, ziyaretçi ve organizasyon kalitesini yükselttiğimiz Fashionist, önümüzdeki yıl yine Lütfi Kırdar ve İstanbul Kongre Merkezi salonlarında Ocak ayında düzenlenecek” diye konuştu.

İlker Karataş: “Fashionist, fırsatı kazanca dönüştürmeyi sağladı”
Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş, ekonomideki sıkıntılı süreçte ertelenen talepler nedeniyle üreticinin zor günler geçirdiğini hatırlatarak “Fashionist, bu anlamda uzun bir dönem ertelenen talepleri toplamak için katılımcılara iyi bir zemin sundu. Katılımcı firmalarımız da bize inanarak, her zamankinden daha kararlı bir biçimde bir adım öteye taşıdıkları albenili koleksiyonları ile fuara katıldı ve bu fırsatı kazanca dönüştürmeyi bildi” şeklinde konuştu.  
Bu yıl, Fashionist İHKİB, İTHİB ve Ekonomi Bakanlığı’nın desteği ile Türkiye’de yapılmış en büyük alım heyeti çalışmasının yapıldığını hatırlatan Karataş, fuarın başarısında bu işbirliğinin önemli katkısı olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:
“Gerek yeni pazarlara yönelik yapılan çalışmalar, gerekse İHKİB ve İTHİB desteği ile hayata geçirilen alım heyeti programı katılımcı firmalarımıza yeni tanışmalar ve yeni iş olanakları sunmuştur. Fuarın ayrıntılı değerlendirmesi daha sonra yapılıp ortaya çıkan sonuç, kamuoyu ile paylaşılacaktır, fakat ilk izlenimler ve katılımcı firmalardan gelen bilgiler ışığında şunu söyleyebilirim ki Fashionist’16 hedefine büyük ölçüde ulaşmıştır. ‘17 Ocak sabahı moralli bir Pazar gününe uyanacağız’, demiştik. Nitekim genel itibariyle bu mutlu sona ulaştık.” 

Fashionist’e katılan firmalardan;
Alchera Satış ve Pazarlama Müdürü İnanç Ulu; “Düş zamanı anlamına gelen “ALCHERA” markamızla sektörde 41.yılını kutlayan bir firma olarak bu fuarda daha önce hiç çalışmadığımız 6 yeni ülkeden sipariş aldık. Aldığımız siparişlerin %29’u yeni müşteri ki bu bizim hedeflediğimiz rakamın üzerinde. Ayrıca geçtiğimiz fuar ile sipariş adetlerimizi kıyasladığımız zaman da %41 artış olduğunu görüyoruz.  Daralan piyasalarda kazanmış olduğumuz bu artış bize 2016 yılı için ümit vaat ediyor.” dedi.

Günbeyi Group; “Fahionist fuarı; öncelikle katılımcı yoğunluğunun istediğimiz düzeyde oluşu  bizi oldukça memnun etmiştir. Fuar öncesindeki planlarımıza fuar alanında sistemli ve programlı çalışmamız sebebiyle ziyaretçi memnuniyetini ön planda tutarak ulaşmış bulunuyoruz. Bu sebeple önümüzdeki yıl tekrar katılmayı hedefliyoruz.” dedi.

Saboroma ise; “New York firması olarak ABD' de ve dünya genelinde katıldığımız prestijli fuarlardan sonra Fashionist İstanbul fuarında da markamızı Orta Doğu ve Avrupa bölgelerinde temsil edecek seçkin firmalarla tanışma şansımız oldu. Gerek katılan müşteri kalitesi gerekse fuar organizasyonun servisi çok mükemmeldi. Fashionist fuarı olarak çok kısa zamanda elde edilen bu basari için tüm Patika Fuar ekibine teşekkürlerimizi sunuyor, başarılarının devamını diliyoruz.” dedi.


FASHIONİST ÇOK KONUŞULACAK DEFİLELERE İMZA ATTI…
 
Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve birbirinden önemli isimlerin görsel şovlarına sahne olan Fashionist, markaların ve tasarımcıların defileleriyle  moda dünyasına yepyeni bir soluk getirdi…

Patika Fuar A.Ş. ve OTİAD iş birliği ile bu yıl, 14 - 16 Ocak 2016 tarihleri arasında üçüncüsü gerçekleştirilen Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı – “Fashionist” İlklerin buluşma noktası oldu. 2016-2017 trendlerinin ilk kez sergilendiği defilelerle moda profesyonellerini görkemli bir yolculuğa çıkartan fuar,  sezona damgasını vuran defile ve sahne şovlarıyla moda dünyasına yeni bir soluk kazandırdı.

Tuvana Büyükçınardan bir yaz gecesi Rüyası

Yeni koleksiyonunu Fashionist’te sergileyen Tuvana Büyükçınar, Bir Yaz Gecesi Rüyası ile moda severleri adeta büyülü bir yolculuğa çıkardı. Fuara özel olarak hazırlanan koleksiyonun defilesinde Çağla Şikel ve Didem Soydan, baş manken olarak podyuma çıktı. Tuvana Büyükçınar, “A Midsummer Night’s Dream” isimli 2016 İlkbahar-Yaz abiye trendlerini belirleyecek yeni yılın ilk büyük defilesine özel hazırladığı ve yoğun el işçiliği ile göz dolduracak koleksiyonunu moda tutkunlarının beğenisine sundu.

Defileye; Demet Sabancı, Aslı Ekşioğlu, Sinem Kobal, Ebru Akel, Birce Atalay, Helin Avşar, Burcu Esmersoy, Şeyma Subaşı, Gonca Vuslateri ve eşi, Ayşe Kucuroğlu, Burcu Kara, Ayşe Özyılmazel, Emre Kızılırmak, İpek Varol, Aylin Şaka ve kızı, Zeynep Üstünel ve kızı, Bilge Öztürk ve kardeşi gibi cemiyet hayatının ünlü simaları katılım sağladı.

 Defilelere büyük ilgi…

Fashionist’in açılış defilesini gerçekleştiren Rengin markasının görkemli defilesinde 2016 İlkbahar &Yaz koleksiyonu ile yılın sıcak renklerini ve ışıltılı dokunuşlarını bir araya getiren tasarımlar sergilendi. Çok sayıda davetlinin izlediği defilede, şampanya, lila, mint yeşili ve ekru renklerin ağırlıkta olduğu tasarımlar ön plana çıktı.
Türkiye güzelleri podyumda buluştu…
Rengin ile çıkılan romantik yolculuk sonrası Alchera firması Floral Dreams koleksiyonu ile ziyaretçilere adeta bahar havası yaşattı. Türk tekstil sektör liderleri, ulusal ve uluslararası satın alma uzmanları,  moda basını ve cemiyet hayatında tanınmış simalarının katıldığı ALCHERA İlkbahar Yaz 2016 defilesi büyük beğeni topladı.

Miss Universe 2012 Çağıl Özge Özkul, Miss Universe 2013 Berrin Keklikler  ve Miss Earth Ezgi Avcı’nın aynı podyumu paylaştığı defilede, dünyanın dört bir yanından gelen modeller boy gösterdi.

Victoria’s Secret modeli Sagaza Kızı oldu…

SAGAZA Madrid markası İlkbahar Yaz 2016 koleksiyonunu Fashionist’in ilk akşamında muhteşem bir defile ile sundu. Ayrıca; 2007 yılında Victoria’s Secret Fashion Show’da podyuma çıkan Michaela Kocianova da defilenin baş mankeni olarak podyumdaydı.

Çok sayıda özel davetlinin yer aldığı defileye cemiyet ve sanat hayatından ünlü isimler de büyük ilgi gösterdi. Kiralık Aşk dizisi oyuncusu Onur Büyüktopçu, Paramparça dizisinde rol alan Leyla Tanlar ve Küçük Sırlar dizisi ile tanınan Dilara Öztunç da defileyi izleyenler arasındaydı.

Banu Güven ile Doğaya Dönüş

Fashionist’in ikinci günü Tasarımcı Banu Güven’in doğaya dönüş teması ile hazırladığı Neutralized'16 defilesiyle İstanbul Lütfi Kırdar’da izleyicilere görsel bir şov sundu. Güven, gece kıyafetleri, gelinlik ve aksesuarlarından oluşan yaklaşık 40 parçalık koleksiyon ile moda severlere doğa ile bütünleştirdi. İki balerinin görkemli dansıyla başlayan defile, gözalıcı tasarımlarla izleyenlerin büyük beğenisini topladı.

Osmanlı Modası podyumdaydı…

Fashionist, son yıllarda tasarımda Osmanlı dönemine yoğun ilgi duyanlar için de özel bir defileye ev sahipliği yaptı. Osmanlı Moda firması, dönemin kaftanlarından esinlenerek oluşturdukları gelinlik modellerini sergiledikleri defilede 2016 yılında alternatif arayanların adresi oldu. Podyumda tarih rüzgarı estiren Osmanlı Moda, özellikle Rusya, Ukrayna ve Kuzey ülkelerindeki gelin adaylarının rüyalarını süsleyen yeni koleksiyonunu sergiledi.

25 BİN ZİYARETÇİNİN GELMESİ HEDEFLENEN FASHIONİST 2016’DA 3 KITADAN 700’ÜN ÜZERİNDE POTANSİYEL ALICI AĞIRLANACAK!

Tekstil ve konfeksiyon sektörünün önemli fuarlarından Fashionist, üçüncü kez Lütfi Kırdar ve İstanbul Kongre Merkezi salonlarında yerli ve yabancı moda profesyonellerini buluşturacak. 

Patika Fuar A.Ş. ve OTİAD (Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği) iş birliği ile bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı Fashionist, 14- 16 Ocak 2016 tarihleri arasında kapılarını açacak. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından da tescil edilen ve uluslararası fuar takviminde yer alarak Türkiye’nin tekstil ve konfeksiyon sektörünü dünya genelinde temsil eden Fashionist, bu yıl, katılımcı profili ile üç kıta arasında büyük bir ticari hacim oluşturmayı hedefliyor. 

Fashionist ’16 Türkiye’nin tekstil sektörüne taze kan getirecek yeni pazarlara açılıyor…

Düzenlendiği ilk iki yılda 250 katılımcı marka ve butik, 40.000’e yakın ziyaretçi ağırlayan ve toplamda 500 milyon dolarlık ticari hacim yaratan Fashionist’in üçüncü yılı için İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), İstanbul Tekstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği (İTHİB) ve Ekonomi Bakanlığı’nın desteği ile Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en büyük alım heyeti çalışması gerçekleştirildi. İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) da desteklediği Fashionist için çalışmalar 11 ay öncesinden başlatıldı.

Patika Fuar A.Ş.;  yeni pazarlardan getirilecek alım heyetleri için ağırlıklı olarak ORTADOĞU, AFRİKA, İRAN, TÜRK CUMHURİYETLER ve BALKAN ÜLKELERİ’nde saha çalışmaları yaptırdı. Saha çalışmalarında 4 farklı ekip ile çalışılıp bölgelerin tüm pazarları, AVM’leri, sokak sokak gezilip tüm potansiyel alıcılarla görüşmeler yapıldı. Büyük alım yapabilecek mağaza zincirleri, toptancılar ve diğer butik alıcılar fuara davet edildi. 

Fashionist’16’ya üç kıtadan 700’ün üzerinde alım heyeti geliyor…

Başta Ortadoğu’dan Bahreyn, Katar, Suudi Arabistan, Kuveyt, Ürdün, Filistin, İran, Irak, Lübnan, Umman Sultanlığı olmak üzere, Türk Cumhuriyetler’den Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Gürcistan, Doğu Türkistan, Güney Amerika’dan Brezilya, Avrupa’dan Fransa, Belçika, Hollanda, Almanya, İtalya, Kosova, Makedonya, Sırbistan, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Karadağ, Afrika’dan Angola, Nijerya, Fildişi Sahili, Gana, Fas, Tunus, Cezayir, Libya, Mısır ve Sudan’dan 700’ün üzerinde moda profesyoneli ve alıcı fuar kapsamında ağırlanacak.

İstanbul’da ağırlanacak alıcılar 3 gün boyunca fuarı ziyaret ederek yeni işbirliklerine imza atacaklar. Fashionist 3. yılında tüm katılımcılarına yeni pazarlar ve yeni müşteriler kazandıracak.


Patika Fuar A.Ş. Genel Müdürü Didem Cılga: ‘’İstanbul, dünyanın sayılı moda başkentleri arasında yer alacak.’’
İstanbul’un dünyanın en önemli ticaret merkezinden biri olduğuna dikkat çeken Patika Fuar A.Ş. Genel Müdürü Didem Cılga, Fashinoist’16’dan beklenti ve hedefleri hakkında şunları söyledi: ‘’Kültürlerin buluşma noktası olan İstanbul, Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan, jeopolitik konumu itibariyle dünyada önemli bir yer tutan, 350 noktadan direk uçuşa sahip olan ve modanın trendlerinin belirlenmesinde önemli rol oynayan bir merkez. Bugüne kadar 40 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan ve abiye, gelinlik ve damatlık alanında dünya trendlerini belirleyen Fashionist fuarı kapsamında İstanbul’u Milano, Paris, New York, Londra gibi dünyanın sayılı moda başkentleri arasında konumlandırmayı hedefliyoruz. Türkiye tekstil ve konfeksiyon sektörünü uluslararası pazarda temsil eden Fashionist, tüm yerli ve yabancı moda profesyonellerini buluşturan bir organizasyon. Bu yıl da yine 25 bin ziyaretçiyi Fashionist’16 çatısı altında bir araya getirerek ciddi bir ticaret hacmi oluşturmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda bugüne kadar Türkiye’de yapılmış en büyük alım heyeti çalışmasını yaptık. Dünya konjonktürünü ve içinde bulunduğumuz genel ortamı göz önüne alarak yeni pazarlara açılmayı hedefledik. Ocak ayından beri tüm dünyada 120 bin davetiye ve broşür dağıtımı yaptık. Abiye, gelinlik, damatlık modası ile ilgili dünyada öne çıkan tüm yayınlarda Ocak ayından beri haber ve ilan çalışmaları yaptık. Tarih itibariyle iç pazara da hitabeden Fashionist’in dünyadaki en önemli fuarlar arasında yer almasını sağladık. Tüm sektör profesyonellerini Fashionist’e bekliyoruz.’’ dedi. 

OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek Fashionist’16 kapsamında şunları söyledi: ‘’İlk iki yılında yoğun emeklerle Patika Fuarcılık iş birliğiyle yaptığımız Fashionist, hem tekstil sektörü hem de İstanbul için gurur verici bir başarı ile neticelendi.  İstanbul’un bir ticaret merkezi olması ve önemli geçiş yolları üzerinde bulunması nedeniyle büyük ilgi gören Fashionist, 3. yılında da dünyanın pek çok ülkesinden alıcıları ağırlamaya hazırlanıyor. Yeni Pazar arayışlarında İTKİB, İTHİB ve Ekonomi Bakanlığı’nın da desteğiyle, başta İran olmak üzere Afrika, Türk Cumhuriyetler, Balkanlar ve Ortadoğu pazarlarına ulaşılarak tekstil sektörünün lokomotifi olan Osmanbey’i dünyanın farklı noktalarıyla buluşturacak bir organizasyonu daha hayata geçiriyoruz. Markalaşıp, üretim dönemlerimizi dünya ile senkronize ettiğimizde, abiye, gelinlik, damatlık firmalarımız özgün tasarımları, üretimdeki hızları ve kalite-güvenlik konularında dünya platformunda hak ettiği yeri alma yolunda hızla ilerliyor. OTİAD olarak Osmanbey’de bulunan 4000’e yakın firma ile tekstil pazarını temsil eden bir sivil toplum kuruluşuyuz. Birlikteliğimizden doğan bu gücü, Fashionist ile buluşturarak markalaşma yolunda daha sağlam adımlar atmaya devam ediyoruz. Abiye, Gelinlik ve Damatlık sektöründe dünyanın önde gelen organizasyonu olma yolunda güçlü ve emin adımlarla ilerlerken 3. yılımızda da modanın profesyonellerini Fashionist’e bekliyoruz’’ dedi.

BÜLTENİ PDF OLARAK İNDİR

FASHIONİST, 3. ABİYE, GELİNLİK VE DAMATLIK FUARI TARİHİ AÇIKLANDI! 

3. Kez sektör profesyonellerini İstanbul’da buluşturmayı amaçlayan Fashionist Abiye Gelinlik ve Damatlık Fuarı 14 – 16 Ocak 2016’da gerçekleşecek. Lütfi Kırdar ve İstanbul Kongre Merkezi’nde toplam 25.000 m2 alanda düzenlenecek fuara katılan firmalar yeni koleksiyonlarını tanıtacak.

14 - 16 Ocak 2016 tarihlerinde üçüncüsü düzenlenecek Fashionist Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı; ilk yılında büyük bir ticari hacim yarattı. İkinci senesinde katılımcı ve ziyaretçi sayılarını arttıran Fashionist’i, toplamda 19.700 sektör profesyoneli ziyaret etti. Bu ziyaretçilerin %61’i uluslararası alıcılardı. Fashionist, yılda 8 milyon adet üretim kapasitesine sahip güvenilir, kaliteli ve özgün tasarımlarla fuara hazırlanan sektör devleriyle üçüncü yılında da başarılı bir organizasyona imza atacak.  

Fashionist Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı geride bıraktığı 2 yılda toplam 40.000’e yakın ziyaretçi ağırladı. 3. Yılındaki ziyaretçi hedefi 25.000 olan fuarı yine Almanya, ABD, Arnavutluk, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Cezayir, Fransa, Güney Afrika, Hırvatistan, Hollanda, Irak, İran, İspanya, İsrail, İtalya, Katar, Kazakistan, Kosova, Kuveyt, Libya, Lübnan, Mısır, Özbekistan, Suriye gibi dünyanın birçok noktasından sektör profesyoneli İstanbul’da ziyaret edecek. Dünyanın her yerinden alıcılara ulaşabilmek için saha çalışmaları, yurtdışı fuar ziyaretleri, uluslararası yayın mecralarında tanıtım çalışmaları şimdiden başladı.

Türkiye, 7500 adet butik sayısı ile dünyanın en büyük tekstil pazarlarından biridir. Bu pazarda en büyük paya sahip İstanbul; tekstil sektörünün ihracat pastasından önemli bir pay alan gece kıyafetlerinin dünyadaki en önemli üç üretim yerinden biridir. İstanbul’u üretim kapasitesi ve ürün kalitesiyle dünyada marka olma yolunda destekleyen Fashionist, 2016 yılında da sektör profesyonellerinin yakından takip ettiği işler arasında yerini alacak. 

Fashionist tasarımcı ve katılımcı firma defileleriyle, Türk ve dünya basınında geniş yer buldu.  2013 yılında; 42 metre uzunluğundaki catwalkta 9 defile, 2014 yılında 40 metre uzunluğunda catwalkta 7 defile yapılmıştır. Fashionist’te şimdiye kadar 10.000’e yakın kişi yeni koleksiyonları izleme şansı yakaladı. 2016 yılında da çok ses getirecek defileler için görüşmeler başladı.

Untitled Document

ABİYE MODASINDA YENİ TREND İSTANBUL: FASHIONIST…

Bu yıl 21-23 Kasım 2014 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Salonları’nda gerçekleşen Fashionist Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı, sergilenen 2015 koleksiyonları, düzenlenen defileleri ve birçok kıtadan ziyaretçileri ile tüm dünyanın dikkatini çekti. Henüz 2.si gerçekleşmesine rağmen ağırladığı sektör profesyonelleri ve ziyaretçi profil analizi doğrultusunda, İstanbul’un coğrafi konum avantajı ile Fashionist Fuarı’nın bölgesel bir çekim merkezi yolunda doğru bir organizasyon olduğunu gösterdi. Başta Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri olmak üzere 72 ülkeden 19.700 sektör profesyoneli fuarı ziyaret etti.

Türkiye’nin önde gelen abiye, gelinlik ve damatlık üreticilerinin yanında dünyada abiye ve gelinlik modasına yön veren toplam 120 ulusal ve uluslararası firmanın katılımcı olarak yer aldığı Fashionist Fuarı, ürün çeşitliliği ve kalitesi konusunda ziyaretçilerden tam not aldı. Fuar içerisinde yer alan “Designers’ Lounge” ile ziyaretçiler Türk tasarımcılarının son koleksiyonlarını görme imkanı buldu.

Açılışı ünlü Türk modacı kardeşler Ezra-Tuba Çetin’ in Fashionist Fuarı için özel olarak hazırladıkları geleceğin giyilebilir teknolojisi ile kendi couture çizgilerini birleştirdikleri “Beginning” koleksiyonu ile gerçekleşen defileye tüm dünya satın alma grupları ve dünya basınının ilgisi büyüktü. Özellikle İtalyan moda basınının yakından takip ettiği açılış defilesindeki her parça özel olarak tasarlanıp, teknoloji ile birleştirilerek yeniden yorumlandı. Özel dokuma kumaşlar ile ipek ve taş işleme detaylardan oluşan koleksiyonun tasarım aşamasının ardından el işlemelerinin uygulanması 6 ay sürdü. Defilede, bir kelebeğin kanat çırpmasıyla tüm dünyanın değişebileceği ve geleceğin teknoloji ile şekillenip modanın da bu dönüşüme ayak uyduracağı vurgulandı.

Fuar süresinde devam eden etkinliklerde Türkiye’nin önde gelen markalarından Odrella, Alchera ve Priamos sergiledikleri 2015 koleksiyonları ile önümüzdeki seneye dair abiye modasının çizgisini yansıttılar.  

Moda tasarımcısı Banu Güven ise gerçekleştirdiği defilesinde doğanın çeşitliliğindeki kusursuz denge ve uyumundan etkilenerek hazırladığı 'Back to Nature 15’ koleksiyonuyla romantik bir hava estirdi. Gece kıyafetleri, gelinlik ve gelinlik aksesuarlarından oluşan 35 parçalık koleksiyon, sonbahar hüznünü yansıtan begonvil renkleriyle başlayıp, ışıltıyla buluşarak, dinamik tonlarla devam etti.

Dünyaca ünlü Lübnanlı moda tasarımcısı Fouad Sarkis’in son koleksiyonu Prêt-a-Couture’ü yine Fashionist etkinlikleri çerçevesinde tanıttığı defileyi Ortadoğu basını yakından takip etti. Defile için Beyrut’tan gelen davetliler, tasarımlarını klasik çizgilerin dışında ve kışkırtıcı olarak tanımlayan Fouad Sarkis’in son koleksiyonu büyük beğeni ile karşıladı.

Kapanış defilesinde ise yine bir Türk moda tasarımcısı olan Gamze Saraçoğlu’nun abiye parçalarla zenginleşen, ‘Compass’ adını taşıyan 2014-2015 Sonbahar – Kış koleksiyonu ile sergilendi. Kendi ışığı pusulası olan kadınlardan ilham aldığı, sade ve yalın formların, ışıltılı detaylarla çok güçlü bir koleksiyona dönüştüğü Compass koleksiyonunda kadını en gözalıcı haliyle karşımıza çıkardı. Üç ana renk olarak beyaz, siyah ve kırmızının kullanıldığı koleksiyonda; kırmızı kadının gücünü, siyah geceyi ve karanlığı, beyaz ise ışığı ve aydınlığı temsil ediyor.

Yaklaşık 300 milyon dolar ticari hacim yaratması beklenen Fashionist organizasyonu, yarattığı algı ve heyecan ile önümüzdeki sene gerçekleştireceği fuar ve etkinliklerle adından sıkça söz ettirmeye devam edecek. Organizasyonunu Patika Fuarcılığın üstlendiği, Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği OTİAD’ın en büyük çözüm ortağı olduğu fuar önümüzdeki yıl yine Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı  ve İstanbul Kongre Merkezi Salonlarında düzenlenecek.  

Fashionist Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı 21-23 Kasım 2014’de Kapılarını 2. Kez Açmaya Hazırlanıyor…

Fashionist 2. Yılında Büyüyor
2013 yılında İstanbul Kongre Merkezi Salonu’nda gerçekleşen Fashionist,  2014 yılında İstanbul Kongre Merkezi Salonları ile birlikte İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Salonunu da bünyesine katarak 25.000 metrekarede gerçekleşecek

150 Katılımcı, 25.000 Ziyaretçi Hedefleniyor 
İlk yılında dünyanın 47 ülkesinden 18 binin üzerinden ziyaretçi ağırlayan Fashionist, 2014 yılında genişleyen alanında 150 katılımcı ağırlamayı hedefliyor. Yeni hedef pazarlardan katılacak ziyaretçiler ile 25.000 ziyaretçinin fuarı ziyaret etmesi bekleniyor

Tanıtım Kanallarına Yenileri Eklendi
2013 yılında Paris’ten L’appart Pr ajansı ile çalışan Fashionist 2014 yılı için uluslararası PR Ajansları ile yine yoluna devam edecek. Bu işbirlikleri sayesinde önemli markaların temsilcileri ve basın mensupları İstanbul’da ağırlanacak. Yurtdışı tanıtımın ilk ayağı olan uluslararası fuar ziyaretleri planlandı.  Tanıtım için büyük bütçeler ayrılan fuar için ulusal ve uluslararası dergilerde ilan çalışmaları,  hedef bölgelerin Uluslararası Havaalanları’nda ve diğer alanlarda outdoor çalışmalar ve yine hedef bölgeler için saha çalışmaları devam edecek

Fashonist’te Tasarımcı Defileleri gerçekleşecek
Geçtiğimiz yıl Elif CIĞIZOĞLU’nın koleksiyonuyla kapılarını açan fuarda, 2014 yılında da önemli tasarımcılarla defileler gerçekleşecek. İstanbul’un dünyadaki yüzü olan isimlerle görüşmelere başlandı, yurt dışından önemli tasarımcıları da ağırlamak için çalışmalar devam ediyor.

Tasarımcı defilelerin ardından fuar süresince katılımcı firmaların defileleri yapılacak. Şimdiden 10 firmanın defile için aday olduğu fuarın etkinlik takvimi Temmuz ayında açıklanacak
Designers’ Lounge 2014’te de göz kamaştıracak
Türk tasarımcıların son koleksiyonlarının sergilendiği Designers Lounge’da 23 tasarımcı ağırlayan Fashionist, genç tasarımcılardan yeni isimleri de ağırlayarak tasarımcı sayısını 30’a çıkarmayı hedefliyor.

ABİYE, GELİNLİK ve DAMATLIK SEKTÖRÜ İSTANBUL’DA BULUŞTU…

İstanbul Kongre Merkezi’nde 5-7 Aralık 2013 tarihleri arasında düzenlenen Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı “FASHIONİST”in 250 milyon dolarlık bir ticaret hacmi yaratması bekleniyor. 18 binin üzerinde ziyaretçinin ağırlandığı fuar, ulusal ve uluslararası abiye, gelinlik, damatlık üreticileri ile satın almacıları İstanbul’da buluşturdu.

Patika Fuarcılık tarafından İstanbul Kongre Merkezi’nde ilk defa düzenlenen FASHIONİST Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı, 17.000 metrekare alanda, 7 Aralık tarihine kadar açıktı. Sektöre yön veren 115 katılımcının yer aldığı fuarda firmalar, 2014 yaz koleksiyonlarını sundu.


Fashonist’te 2 Tasarımcı Defilesi, 7 Firma Defilesi Gerçekleşti

%66 sı yabancı, 18.270 kişinin ziyaret ettiği fuarın açılış galası, 4 Aralık akşamı kimliği ve karakteri olan koleksiyonları ile dikkat çeken, başarılı Türk tasarımcı Elif Cığızoğlu’nun gala defilesi ile başladı. Fuarın ilk günü ise, lüks kadın giyiminde “zamansız” ve “mekânsız” tasarımların ünlü markası Ezra+Tuba’nın defilesi yer aldı.
Gala defilelerinin ardından devam eden günlerde 7 katılımcı firma defilesi gerçekleşti. Alchera, Favore, Fouad Sarkis, Kenzel, Muzaffer, Priamos ve Rengin 2014 yaz koleksiyonlarını sergiledi.
Designer’s Lounge Görsel Şölen Yaşattı

Türk tasarımcıların son koleksiyonlarının sergilendiği Designers’ Lounge’da 23 tasarımcı yer aldı.
Banu Güven, Çiğdem Akın, Elif Cığızoğlu,,Ezra+Tuba, İpek Tohumcu, Merve Bayındır, Serdar Uzuntaş, Songül Sarpbaş, Ayhan Yetgin, Günseli Tekay, Nil Kandemir, Songül Cabacı, Begüm Salihoğlu, Closh Boutique, Db Berdan, Didem’in İzi, Elaidi, Evren Kayar, Gamze Saraçoglu, Lug Von Siga, Sade Istanbul, Tuğba Ergin, Zeynep Erdoğan 2014 koleksiyonlarıyla Designers’ Lounge’daydı

Sektör İçin Yeni Pazarlar Yaratacak
Bir yıldır bu fuara hazırlandıklarını ifade eden FASHIONİST Organizatörü Didem Cılga,  ilk yıl 378 alıcının beş yıldızlı otellerde ağırlandığını belirtti. ‘Enerjimizin büyük bölümünü yerli ve yabancı alıcılara ulaşmak için harcadık. Konuklarımız arasında bizi çok heyecanlandıran bir grup ise, Avrupa’lı ve Ortadoğu’ lu gazetecilerdi. Moda sektörü için önemli 30 editör, gazeteci ve satın alma yetkilisi fuar süresince konuğumuz oldu ve katılımcı firmalarla tanıştı. Yurt dışında çok reklam yaptık, 2013 Ocak ayından itibaren ulusal ve uluslararası yayınlarında 55 ilanımız ve çok sayıda haberlerimiz yer aldı. Facebook’ta Fashionist sayfasını şimdiden tüm dünyadan 100 binin üzerinde kişi takip ediyor, sosyal medya çalışmalarımız da fuara kadar devam etti. Özgün, dünya trendleri ile kendisinde var olan değerleri harmanlayan, efektif bir fuar organize ettik. Fashionist, 2 yılında hedeflerini büyüterek yeni pazarlar yaratmaya devam edecek. Yapılacak daha çok iş var. Biz ekip olarak bu organizasyona o kadar çok inandık ki, bu fuarın en geç 3 yıl içinde dünyadaki en önemli fuarlardan biri olacağını biliyoruz’ diyerek fuarla ilgili değerlendirmelerini paylaştı.

1 Milyar Dolarlık Ticaret Hacmi
Türkiye’de tekstil sanayinin lokomotif piyasası Osmanbey, 2014 yılında 1 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleştirmeyi hedefliyor. Abiye, gelinlik, damatlık firmalarının özgünlükleri, hızlı üretimleri, kaliteleri ve güvenirlikleri ile bu platformda hak ettikleri yeri almalarında FASHIONİST Fuarı zemin oluşturacak.
21-23 Kasım 2014 tarihleri arasında düzenlenecek fuar yine birçok defile ve tasarımcıya ev sahipliği yapacak.